O FIBARO
FIBARO to globalna marka dostarczająca rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej. System FIBARO w przeciągu zaledwie kilku lat, zadomowił się na sześciu kontynentach, stając się jednym z najbardziej zaawansowanych, bezprzewodowych systemów inteligentnego domu na świecie.
Inteligentny dom to miejsce, w którym urządzenia komunikują się ze sobą. Dzięki temu w prosty sposób – za pomocą jednego przycisku, gestu lub słowa – możesz sterować sprzętem RTV i AGD, oświetleniem, roletami, temperaturą, alarmem, monitoringiem czy systemem podlewania. Co najważniejsze – możesz to robić z dowolnego miejsca na świecie.
Szeroki wachlarz produktów i możliwości systemu FIBARO zapewnią Ci komfort, bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu pieniędzy i energii. Zamienią Twój dom w przyjazną przestrzeń, która odpowiada na potrzeby wszystkich mieszkańców.
Struktura systemu
Sercem systemu jest główna centrala sterująca – komputer, w którym zapisana jest cała konfiguracja. Jego zadaniem jest odczytywanie parametrów i stanów podłączonych urządzeń oraz wyzwalanie akcji tychże urządzeń wg wcześniej napisanych programów. Centrala komunikuje się bezprzewodowo z wszystkimi urządzeniami FIBARO.
Moduły FIBARO dzielą się na:
- aktory – urządzenia wykonujące akcje tj. zamykanie rolet, ściemnianie światła, otwieranie bramy.
- czujniki – urządzenia odczytujące parametry przestrzeni domowej np. czujnik dymu, otwarcie drzwi, prędkość wiatru.
- wyzwalacze – urządzenie pozwalające użytkownikowi w szybki sposób wywołać zadziałanie szeregu akcji: jednoczesne zamknięcie wszystkich rolet, włączenie świateł zewnętrznych, zraszanie ogrodu.
Komunikacja
System FIBARO przoduje na rynku bezprzewodowej automatyki domowej ze względu między innymi na wykorzystanie technologii bezprzewodowego przesyłu danych. Wykorzystuje się jedną z dwóch technologii komunikacji: Z-wave oraz Apple HomeKit. Jednak do każdego z typów są przeznaczone osobne linie urządzeń.
Z-wave
protokół bezprzewodowy dedykowany i wpisujący się w ideę Internet of Things. Zaprojektowany w celu połączenia wszystkich urządzeń automatyki domowej w jedną, zdalnie sterowaną sieć zgodnie z technologią sieci kratowych – MESH. Użycie tego sposobu połączeń pozwala każdemu urządzeniu komunikować się z centralą systemu inteligentnego zarządzania jednocześnie stając się przekaźnikiem sygnału. Takie rozwiązanie pozwala znacznie zwiększyć zasięg sieci.
Protokół Z-wave jest używany przez setki producentów urządzeń elektrycznych na całym świecie. Konstruktorzy systemu FIBARO wykorzystali powszechność tego standardu komunikacji i stworzyli system kompatybilny z urządzeniami ponad 300 niezależnych producentów. Pozwala to podłączenie do sieci FIBARO ogromną ilość kompletnie różnych urządzeń, co pozwala stworzyć najbardziej rozbudowany bezprzewodowy system automatyki domowej na świecie.
Apple HomeKit
Apple HomeKit jest standardem komunikacji urządzeń automatyki domowej opracowanym przez Apple. Technologia HomeKit pozwala w prosty i bezpieczny sposób sterować akcesoriami współpracującymi z aplikacją HomeKit z wykorzystaniem protokołu komunikacji bluetooth. Takie rozwiązania nie wymaga użycia głównej centrali sterującej.
Sterowanie
Sterowanie inteligentnym domem FIBARO w głównej mierze odbywa się za pomocą aplikacji dla urządzeń przenośnych typu smartphone czy tablet dostępem do internetu. Indywidualne konto na serwerze FIBARO pozwala połączyć się z domem z dowolnego miejsca świata i sterować nim oraz monitorować jego stan. Zarządzanie domem możliwe jest także z komputera.
Dodatkowymi sposobami na zarządzanie systemem jest użycie wbudowanego w ścianę panelu dotykowego typu tablet, sterowania głosowego z użyciem Google Assistant czy Amazon Alexa oraz sterowania gestem przy użyciu urządzenia FIBARO SWIPE.
Instalacja i programowanie
Urządzenia FIBARO montowane są bezinwazyjnie w strukturę budynku. Wszystkie komunikują się bezprzewodowo. Moduł wykonawcze instaluje się w linii elektrycznej za włącznikami w puszce podtynkowej i są one zasilane napięciem sieciowym. Pozostałe urządzenia takie jak czujniki lub wyzwalacze zasilane są wymienialnymi bateriami, których czas naładowania wynosi około 2,5 roku.
Konfiguracja systemu zachodzi półautomatycznie poprzez aplikację konfiguracyjną dostępną pod adresem IP centrali. System sam wykrywa urządzenia obecne w strefie zasięgu centrali, a instalator dodaje je i konfiguruje wg własnych upodobań.
Tworzenie scen (programowanie automatyki urządzeń) możliwe jest na 2 sposoby:
- blokowo – intuicyjne tworzenie prostych funkcji warunkowych za pomocą bloków
- z wykorzystaniem języka programowania LUA – ręczne pisanie kodu.